Bez światła zdjęcia wychodzą kiepskiej jakości, ze sporym ziarnem, niewyraźne, ale użycie światła sztucznego, czyli najczęściej lampy błyskowej wcale nie jest takie łatwe. Dla początkujących fotografów jest sporym wyzwaniem ustawienie tak jego parametrów, by oczy nie stanowiły lustra i nie odbijały światła na fotografii. Jak wybrać lampę błyskową?
Po co potrzebna jest lampa błyskowa?
Światło błyskowe to podstawa każdej fotografii studyjnej, szczególnie fotografii produktowej, ale także niebanalnej sesji plenerowej. Żeby robić dobre zdjęcia nie wystarczy jednak lampa wbudowana w aparat. Prawdziwy efekt daje profesjonalne oświetlenie zewnętrzne w postaci lamp. Lampa błyskowa przede wszystkim sprawia, że do obiektu fotografowanego dociera więcej światła. Dobra lampa błyskowa ma możliwość ustawienia mocy błyskania oraz kierunku, z którego świeci: z góry, dołu czy lekko z tyłu. Efektem jest brak czerwonych oczu na fotografii, co jest zmorą montowanych na aparacie lamp błyskowych. Do tego dodatkowa lampa błyskowa nie montowana na korpusie aparatu ma tą przewagę nad tą montowaną, że można ją ustawić w dowolnym miejscu i odległości od fotografowanego przedmiotu czy osoby.
Lampy dostępne na rynku
Na rynku znaleźć możemy dwa główne rodzaje lamp fotograficznych: studyjne i reporterskie. Lampy studyjne to mocne stacjonarne źródła światła, zwykle zasilane z sieci elektrycznej. Wykorzystuje się je w studio lub podczas plenerowych sesji po uprzednim podpięciu do generatora prądu. Lampy reporterskie są lampami przenośnymi. Zwykle montowane są w specjalnych sankach na aparacie lub umieszczane na przenośnych statywach. Odpala je zdalny nadajnik.
Co warto wiedzieć przed zakupem lampy?
Wybierając odpowiednią dla nas lampę musimy wybrać pomiędzy kilkoma parametrami, które dodatkowo dość mocno wpływają na cenę lampy. Przede wszystkim warto się zastanowić czy chcemy inwestować w automatyczny dobór siły błysku, czyli system TTL, czy ustawiać parametry lampy manualnie. Wtedy ustawianie mocy lampy, zoomu itd. należy już do operatora, a dodatkowym problemem jest to, że lampa nie może samodzielnie dostosować się do wybranego trybu w aparacie. Automatyczna funkcja jest droższa, dlatego początkującym fotografom zwykle zaleca się wersję manualną, która dodatkowo pozwoli na doskonalenie się w sztuce ustawiania wszystkich parametrów.
Drugim ważnym parametrem jest liczba przewodnia oznaczająca moc lampy. Dzięki niej można określić maksymalnie z jakiej odległości fotografowany obiekt będzie miał optymalne naświetlenie. Podawana jest w metrach i stopach.
Przy wyborze firmy zwróć uwagę na to, że różne marki mają inne sanki, w które montuje się lampę błyskową. Dlatego przed zakupem konkretnej lampy warto zapoznać się ze specyfikacją obydwu urządzeń i ich współpracą.
Brak komentarzy