Porady i wskazówki / Warsztat fotografii

Błędy początkujących fotografów

Wraz z rozpowszechnieniem się aparatów cyfrowych i zwiększeniu się dostępu do lustrzanek dla amatorów coraz więcej osób zostaje „fotografami”. Prawda jest jednak inna, aby stać się naprawdę znanym fotografem nie wystarczy aparat, trzeba pogłębiać swoją wiedzę, mieć cierpliwość i unikać poniższych błędów.

Drogi aparat  to przepustka do zdjęć na poziomie mistrzów. Jednak to błędne myślenie, bo podobnie jak o kucharzu nie świadczą garnki jakich używa, tak o fotografie nie świadczy jego aparat. Henri Cartier-Bresson nie maił najnowszego modelu lustrzanki, a do dziś jego prace mają to „coś”.
Brak tematów do fotografowania – kolejne błędne myślenie młodych adeptów fotografii. Tak naprawdę warto zastanowić się nad tym co nas otacza i uda się znaleźć świetne tematy do zdjęć. Nie trzeba od razu robić reportażu z wojny.
Kompozycja – wiele osób fotografuje tak, aby najważniejsza rzecz była w centrum co nie do końca jest ciekawe i warto czasami inaczej podejść do tematu, poświęcić trochę czasu na nauczenie się podstaw fotografii.
Uważanie się za najlepszego fotografa po kilku miesiącach/ tysiącach zdjęć – nie liczy się ilość a jakość. Naprawdę niewielu fotografów w historii po wykonaniu kilkuset zdjęć robiło świetne zdjęcia.
Planowanie obróbki zdjęć później – kiedyś w czasach aparatów analogowych możliwości obróbki były ograniczone i była to cenna lekcja dla ówczesnych fotografów. Podobnie teraz warto zaplanować zdjęcie w najdrobniejszych szczegółach, a ewentualną obróbkę traktować jako ostatnią deskę ratunku, tak aby nie ona decydowała o zdjęciu.
Kopiowanie czyichś prac – choć wielu fotografów wzoruje się na danym zdjęciu to nie jest to droga do sukcesu, warto to traktować jako lekcję uzyskiwania danego efektu i wymyślać własne pomysły. Kopiując nie osiągnie się zbyt wiele.
Brak śmiałości – fotograf mimo, iż robi tylko zdjęcia musi się przełamywać i rozmawiać z ludźmi. Świetnym treningiem jest robienie zdjęci ludziom np. parku jednak za ich wiedzą. Nie zawsze stosowanie długiego obiektywu i zdjęcia znienacka będą miały sens. Chyba że to fotografia przyrody.
Cierpliwość – jedna z najważniejszych cech dobrego fotografa. Czasami trzeba poczekać na odpowiedni zachód słońca, czasami na zwierzę aż się pokaże, podobnie jak kiedyś trzeba było poczekać na wywołanie kliszy, aby się przekonać czy coś się udało.
Są to oczywiście tylko przykłady jednych z najczęstszych błędów młodych fotografów.

Podobne Wpisy

Porady i wskazówki / Warsztat fotografii

Dobre zdjęcia robione smartfonem

Dzień dobry Wiele z Was zapewne chciałoby mieć fajne zdjęcia, bez konieczności wydawania fortuny na dobrą lustrzankę. I jest ...

Porady i wskazówki / Warsztat fotografii

Jak zrobić domowe studio fotograficzne?

Domowe studio fotograficzne to świetne rozwiązanie jeśli chodzi o stworzenie klimatycznej i niepowtarzalnej sesji zdjęciowej. Niew...

Warsztat fotografii

Najlepsze edytory do zdjęć online

Osoby robiące zdjęcia potrzebują programu do ich edycji. Przeważnie są to aplikacje instalowane na komputerze, ale istnieją też ...

Porady i wskazówki / Warsztat fotografii

Jak zrobić sesję dziecku?

Uchwycenie piękna dzieciństwa i dorastania dziecka nie jest rzeczą prostą. Z pewnością jednak takie zdjęcia są doskonałą pami...

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

jeden − 1 =