Wraz z rozpowszechnieniem siÄ™ aparatów cyfrowych i zwiÄ™kszeniu siÄ™ dostÄ™pu do lustrzanek dla amatorów coraz wiÄ™cej osób zostaje „fotografami”. Prawda jest jednak inna, aby stać siÄ™ naprawdÄ™ znanym fotografem nie wystarczy aparat, trzeba pogłębiać swojÄ… wiedzÄ™, mieć cierpliwość i unikać poniższych błędów.
Drogi aparat  to przepustka do zdjęć na poziomie mistrzów. Jednak to błędne myÅ›lenie, bo podobnie jak o kucharzu nie Å›wiadczÄ… garnki jakich używa, tak o fotografie nie Å›wiadczy jego aparat. Henri Cartier-Bresson nie maiÅ‚ najnowszego modelu lustrzanki, a do dziÅ› jego prace majÄ… to „coÅ›”.
Brak tematów do fotografowania – kolejne błędne myÅ›lenie mÅ‚odych adeptów fotografii. Tak naprawdÄ™ warto zastanowić siÄ™ nad tym co nas otacza i uda siÄ™ znaleźć Å›wietne tematy do zdjęć. Nie trzeba od razu robić reportażu z wojny.
Kompozycja – wiele osób fotografuje tak, aby najważniejsza rzecz byÅ‚a w centrum co nie do koÅ„ca jest ciekawe i warto czasami inaczej podejść do tematu, poÅ›wiÄ™cić trochÄ™ czasu na nauczenie siÄ™ podstaw fotografii.
Uważanie siÄ™ za najlepszego fotografa po kilku miesiÄ…cach/ tysiÄ…cach zdjęć – nie liczy siÄ™ ilość a jakość. NaprawdÄ™ niewielu fotografów w historii po wykonaniu kilkuset zdjęć robiÅ‚o Å›wietne zdjÄ™cia.
Planowanie obróbki zdjęć później – kiedyÅ› w czasach aparatów analogowych możliwoÅ›ci obróbki byÅ‚y ograniczone i byÅ‚a to cenna lekcja dla ówczesnych fotografów. Podobnie teraz warto zaplanować zdjÄ™cie w najdrobniejszych szczegółach, a ewentualnÄ… obróbkÄ™ traktować jako ostatniÄ… deskÄ™ ratunku, tak aby nie ona decydowaÅ‚a o zdjÄ™ciu.
Kopiowanie czyichÅ› prac – choć wielu fotografów wzoruje siÄ™ na danym zdjÄ™ciu to nie jest to droga do sukcesu, warto to traktować jako lekcjÄ™ uzyskiwania danego efektu i wymyÅ›lać wÅ‚asne pomysÅ‚y. KopiujÄ…c nie osiÄ…gnie siÄ™ zbyt wiele.
Brak Å›miaÅ‚oÅ›ci – fotograf mimo, iż robi tylko zdjÄ™cia musi siÄ™ przeÅ‚amywać i rozmawiać z ludźmi. Åšwietnym treningiem jest robienie zdjÄ™ci ludziom np. parku jednak za ich wiedzÄ…. Nie zawsze stosowanie dÅ‚ugiego obiektywu i zdjÄ™cia znienacka bÄ™dÄ… miaÅ‚y sens. Chyba że to fotografia przyrody.
Cierpliwość – jedna z najważniejszych cech dobrego fotografa. Czasami trzeba poczekać na odpowiedni zachód sÅ‚oÅ„ca, czasami na zwierzÄ™ aż siÄ™ pokaże, podobnie jak kiedyÅ› trzeba byÅ‚o poczekać na wywoÅ‚anie kliszy, aby siÄ™ przekonać czy coÅ› siÄ™ udaÅ‚o.
Są to oczywiście tylko przykłady jednych z najczęstszych błędów młodych fotografów.
Brak komentarzy